Zastosowanie wag w kopalniach

Wszelkie materiały sypkie czy różnego rodzaju kruszywa transportowane są za pomocą specjalnych przenośników taśmowych, zatem aby je zważyć konieczne jest użycie wagi taśmociągowej, która rejestruje również szybkość przepływu. Zaawansowana technologia umożliwia ustawienie wybranej porcji dostarczanego surowca. Specjalne wagi przenośnikowe zbierają dane, które wykorzystywane są do usprawnienia wydajności pracy.

Do czego służą wagi taśmociągowe?

waga taśmociągowa do kopalniW przemyśle ciężkim powszechnie stosowane są wagi taśmociągowe, które służą do ważeni wydobytych materiałów w czasie ich ciągłego przemieszczania. Waga taśmociągowa do kopalni znacznie ułatwia proces transportu i ważenia wydobytego węgla czy też pyłu węglowego. Węgiel znajduje się na specjalnej platformie pomiarowej, która posiada bardzo dokładne czujniki tensometryczne. Czujniki te odporne są na różnego rodzaju uszkodzenia, drgania oraz wstrząsy z racji środowiska, w jakim pracują. Czujniki dostosowane są również do pracy w różnych temperaturach. W kopalni na taśmociągu montowana jest platforma wagowa. Dzięki urządzeniu poza wagą mierzony jest również przepływ danych materiałów. Wagi dynamiczne potrafią archiwizować wykonane pomiary, co jest niezwykle przydatne do analizy w przedsiębiorstwie. Przenośnikowe wagi kontrolują ilość przepływu i zużycia materiałów podczas produkcji. Dzięki nim praca w przedsiębiorstwie zostaje znacznie usprawniona. Waga taśmociągowa służy do ważenia ciągłego. Rodzaj zastosowanej wagi dobierany jest pod kątem rodzaju oraz ilości materiału, jaki będzie ona ważyć. Ten rodzaj wag przeznaczony jest do ważenia węgla, miału węglowego, żużlu, wapna czy biomasy, a to nie wszystkie jej zastosowania. Dzięki precyzyjnemu działaniu wag można zoptymalizować wydobycie surowców, zwiększyć produktywność. Za sprawą tych działań można osiągnąć lepsze wyniki finansowe dla danego przedsiębiorstwa.

Praktyczne wagi taśmociągowe znajdują swoje zastosowanie nie tylko w kopalniach, ale także w żwirowniach, w przemyśle hutniczym oraz spożywczym. Od tego rodzaju wag wymaga się solidności, niezawodności oraz dokładności. Jak każdą wagę, wagę tego rodzaju również należy poddawać wzorcowaniu, aby wartości przez nią wskazywane były poprawne i potwierdzone świadectwem wzorcowania.