Zalety systemowych ustawień helingerowskich

Wiele osób słyszało o ustawieniach systemowych, zwanych inaczej ustawieniami rodzinnymi lub też ustawieniami Berta Hellingera. Jest to polecana metoda terapeutyczna, która pozwala na rozwiązanie traum z przeszłości i nie tylko. Podczas prowadzonych warsztatów każdy uczestnik ma szansę uzyskać wewnętrzną harmonię i spokój ducha.

Ustawienia Berta Hellingera mają moc uzdrawiania

systemowe ustawienia hellingerowskieBert Hellinger jest powszechnie znany w środowisku psychologów i psychoterapeutów. Opracował nowatorską metodę leczenia zaburzeń psychicznych oraz problemów rodzinnych. Wbrew pozorom metoda ta może wydawać się na pierwszy rzut oka banalna i zbyt widowiskowa. Pacjenci są jednak zdania, ze to naprawdę działa. Systemowe ustawienia hellingerowskie są praktykowane zarówno w Polsce, jak i w reszcie krajów Europy. Podczas warsztatów omawiany jest problem wybranego pacjenta. Dana osoba staje na scenie wraz z resztą uczestników. Mają oni za zadanie symbolizować członków rodziny pacjenta zarówno tej obecnej, jak i rodziny pochodzenia. W dalszej części spotkania pacjent ustawia wszystkich według własnego uznania. Warto podkreślić, że wszystko odbywa się przy aktywnym udziale terapeuty, który pełni zazwyczaj rolę obserwatora i w razie zaistniałej potrzeby jest gotów zainterweniować. Miejsca poszczególnych osób maja symbolizować ich pozycję oraz rolę, jaką pełnią w danej rodzinie.Podczas takich ustawień często wychodzą na wierzch ukryte dotychczas traumy i tajemnice rodzinne. Co istotne, tak zwani reprezentanci symbolizujący członków rodziny zazwyczaj bardzo wczuwają się w swoje role, niejako na chwilę stają się tymi osobami, przejmując ich cechy osobowości. Zjawisko to nie zostało jak odtąd do końca wyjaśnione. Sam Bert Hellinger twierdzi, że podczas terapii rodzi się pewnego rodzaju pole wiedzące, znane również pod pojęciem ruchu Duszy. Pacjenci mający za sobą doświadczenia udziału w ustawieniach rodzinnych są z reguły bardzo zadowoleni.

Terapia opracowana przez niemieckiego filozofa i psychologa Berta Hellingera cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić, bowiem Hellinger stworzył nowatorską metodę, która tylko z pozoru przypomina widowiskowy pokaz, który nic nowego nie wnosi. warto podkreślić, że poprawa u pacjenta następuje bardzo szybko i zazwyczaj wystarczy kilka spotkań.