Swój stary samochód oddałem do skupu

 

Ostatnio przekonałem się, że trzymanie starego i bezwartościowego samochodu na podwórku jest zupełnie bezsensowne. To znaczy wiedziałem o tym cały czas, ale uświadomiłem to sobie ze zdwojoną siłą gdy przyszło mi zapłacić ubezpieczenie za niesprawny samochód. Bo dla urzędów nie ma znaczenia to, że samochód nie jest już dawno na chodzie. Dopóki się go nie wyrejestruje, czyli nie zezłomuje, to trzeba za niego płacić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Oddałem swoje auto do kasacji w skupie

skup aut PoznańWyjście z tej całej sytuacji miałem tylko jedno. Musiałem oddać samochód do kasacji, czyli go zezłomować. Tak się to nazywa formalnie, a chodzi po prostu o to, żeby unieważnić wszelkie dokumenty związane z samochodem. Można to zrobić na złomowiskach samochodowych lub w firmach zajmujących się kasację pojazdów. Takie firmy oferują bardzo często skup starych samochodów i to się tak ładnie nazywa, ale w praktyce jest to nic innego jak złomowanie pojazdów. Znalazłem zatem u siebie skup aut uszkodzonych Poznań i zadzwoniłem poinformować, że mam do sprzedania stary samochód. Pracownik skupu poinformował mnie, że w następnym dniu przyjedzie do mnie po samochód laweta. Tak się też stało, a ja musiałem na ten dzień przygotować wszystkie dokumenty związane z samochodem. Pracownik skupu wycenił mój samochód i zaproponował mi za niego kilkaset złotych. Zgodziłem się oczywiście bez wahania, bo przecież chodziło mi o to, żeby się samochodu z podwórka po prostu pozbyć. Auto zostało załadowane na lawetę, a ja dostałem dokumenty potwierdzające unieważnienie tablic i dowodu rejestracyjnego. Ważne jest to, żeby skup samochodów miał odpowiednie uprawnienia do unieważniania dokumentów pojazdu. Po załatwieniu wszystkich formalności z pracownikiem skupu kolejnego dnia udałem się do urzędu wyrejestrować swój samochód. I od tego czasu mój stary samochód przestał oficjalnie istnieć.

Gdy załatwiłem sprawy urzędowe związane z wyrejestrowaniem pojazdu mogłem udać się do ubezpieczyciela, u którego wykupowałem obowiązkowe ubezpieczenia. Złożyłem wniosek o zwrócenie mi nadpłaty za czas ubezpieczenia, który już nie będzie konieczny. Bo po wyrejestrowaniu samochodu w urzędzie przestaje obowiązywać konieczność jego ubezpieczania. A niewykorzystaną nadpłatę można odzyskać po napisaniu stosownego pisma o zwrot do ubezpieczyciela.