Solidne czyszczenie projektorów

Tradycyjne rzutniki kojarzą się z wieczorami spędzonymi przy misce ciepłego popcornu w gronie najbliższych. Projektory znajdują jednak coraz szersze zastosowanie na różnych szczeblach edukacji. Korzystanie z nowych rozwiązań technologicznych w trakcie wykładów korzystnie wpływa na proces zapamiętywania informacji przez studentów i w biurach pracowniczych.

Dlaczego warto dbać o projektory?

skrupulatne czyszczenie projektoraNauka za pomocą projektora przypada do gustu coraz szerszemu gronu osób. Urządzenie idealnie sprawdzi się również podczas spotkań biznesowych w biurze, gdzie prezentuje się nowe usługi lub przeprowadza szkolenia. Jeśli chcemy zapewnić sobie jakość dostosowaną do indywidualnych potrzeb, sprawdź niezbędne parametry obrazu. Najwyższa rozdzielczość dopasowana do komputera, do którego sprzęt jest podłączony, zapewnia najlepsze efekty i komfort oglądania. Standardem są obecnie projektory LG Full HD (1920 × 1080), ale mniejsza rozdzielczość także przyda się w niektórych zastosowaniach. Panoramiczny obraz 16:9 to rozwiązanie idealne dla wielbicieli filmowej rozrywki. Dzięki niemu nawet we własnym domu przeżyjesz kinowe emocje. Należy jednak pamiętać, że projektory w naszych domach i firmach pracują niczym odkurzacze zasysając zimne powietrze z jednej strony i wydmuchując z drugiej. W większości modeli projektorów zastosowane są filtry gąbkowe lub druciane mające na celu zatrzymanie większości kurzu i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Niestety pojemność a zarazem drożność takiego filtra jest mocno ograniczona i może zdarzyć się, że już po około 500h pracy filtr należy dokładnie wyczyścić, aby przywrócić odpowiednią cyrkulację powietrza w projektorze. Ostatecznym etapem jest przedostanie się zanieczyszczeń do elementów optyki projektora takich jak matryce, tunele optyczne, obiektyw. W tym momencie najczęściej zdarza się tak, że użytkownik postanawia udać się do serwisu, ponieważ na ekranie zaczynają pojawiać się plamy, odbarwienia, przyciemnione pasy, dlatego tak ważne jest skrupulatne czyszczenie projektora. Niestety w takiej sytuacji  koszt naprawy jest znacznie dotkliwszy w porównaniu do zwyklej konserwacji.

Zaleca się wykonywanie konserwacji projektora przynajmniej raz w roku. Nie zniweluje to możliwości wystąpienia usterki, ale w znacznym stopniu zmniejszy prawdopodobieństwo jej ujawnienia się. Dzięki dbaniu o projektory zaoszczędzimy nasz czas i pieniądze, gdyż o sprzęt ten powinniśmy dbać w szczególny sposób, aby posłużył nam na długie lata.