Skuteczność grupowej terapii dla uzależnionych

Uzależnienie od narkotyków może wywoływać poważne skutki, zarówno psychiczne, zdrowotne, społeczne, zawodowe, jak i prawne. Osoba chora przestaje panować nad własnym życiem, a samodzielna rezygnacja z zażywania substancji psychoaktywnej może stać się nie możliwa ze względu na występowanie poważnych objawów zespołu abstynencyjnego. Istnieje wiele metod oraz terapii, które mogą być stosowane do leczenia uzależnień i jedną z nich jest terapia grupowa. Stanowi ona ważny element w czasie pokonywania nałogu.

Jak przebiega grupowa terapia uzależnień?

grupowa terapia dla uzależnionych od narkotykówStosowana coraz powszechniej terapia grupowa polega na spotkaniach z innymi osobami walczącymi z tym samym problemem. Zazwyczaj w takiej terapii bierze udział koło 10 osób i terapeuta prowadzący leczenie. W czasie takich spotkań grupa ma się wzajemnie wspierać i motywować, a uzależnione osoby dzielą się przemyśleniami, problemami albo opowiadają, w jaki sposób radzą sobie w takiej sytuacji. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się grupowa terapia dla uzależnionych od narkotyków. Aby wziąć udział w takiej terapii, osoba uzależniona musi zaakceptować zasady oraz normy, jakie obowiązują w czasie spotkań. Dzięki temu przebieg leczenia może być przyjemniejszy i bardziej efektywny. Zakazane w czasie spotkań jest wykazywanie agresji, a także ocenianie innych i przerywanie wypowiedzi. Każda osoba, która chciałaby wziąć udział w terapii grupowej, powinna być szczera w stosunku do innych obecnych osób. Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad przekłada się na wsparcie dla całej grupy, a także przyspiesza proces wracania do życia, w którym już nie powinno być miejsca na używki. Jest więc niezwykle ważne, aby osoba rozpoczynająca terapię chciała się dostosować do warunków.

Zalet udziału w terapii grupowej jest bardzo wiele. Przede wszystkim osoba uzależniona uczy się na nowo obcowania wśród ludzi. Często uzależnienie powoduje ograniczenie umiejętności komunikacyjno-społecznych. W czasie spotkań osoba uzależniona dodatkowo zawiera znajomości, uczy się też wzbudzać zaufanie. Często takie osoby muszą się na nowo uczyć, w jaki sposób słuchać oraz mówić o własnych emocjach. Dzięki temu łatwiej się odnaleźć takim osobom w przypadku przebywania z rodziną albo bliskimi osobami już po zakończeniu leczenia.