Rehabilitanci pomagają osobom po wszczepieniu endoprotezy

Sztuczny odpowiednik naturalnego stawu, który wszczepiony jest w przypadku bardzo zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, umożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie. Endoprotezy produkuje się z różnego rodzaju stopów stali bądź tytanu, które są dobrze tolerowane przez organizm człowieka. Zajmują one miejsce narządu ruchu, który został uszkodzony na skutek wypadku lub różnych chorób. Endoproteza kolana i stawu biodrowego poprawia jakość życia osób chorych.

Korzystne działanie rehabilitacji po endoprotezie

rehabilitacja endoprotezaSprawdza się w sytuacji, kiedy chory staw jest na tyle uszkodzony, że inne metody leczenia okazują się nieskuteczne. Wstawienie endoprotezy odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, operacja jest bolesna. Po zabiegu ważna jest odpowiednia rehabilitacja Endoproteza jest często jedynym rozwiązaniem w przypadku osób, które mają uszkodzony staw. Po przeprowadzonej operacji pacjenci muszą stopniowo wracać do normalnego trybu życia. Początkowo wskazane są wolne spacery, pływanie. Konieczne są także ćwiczenia pod okiem specjalisty, fizjoterapeuta pomaga pacjentom wrócić do pełnej sprawności. Poważne zwyrodnienia są wskazaniem do wszczepienia endoprotezy, która w wielu sytuacjach okazuje się niezwykle pomocna. Odpowiednie działania i zabiegi przynoszą ulgę, usprawniają pacjentów, a jednocześnie likwidują dolegliwości bólowe. Rehabilitacja powinna być dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta, ma na celu wzmocnienie mięśni, poprawę koordynacji ruchowej, zwiększenie ruchomości stawu, a także naukę utrzymania równowagi. Endoprotezoplastyka jest zabiegiem, który jest konieczny w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych. Rehabilitacja pomaga odzyskać sprawność, najczęściej wykonywane są ćwiczenia izometryczne, które wzmacniają mięśnie, a także oporowe, które zapobiegają zanikowi mięśni i zwiększają wytrzymałość.

Odpowiednie działania rehabilitacyjne należy rozpocząć w ciągu pierwszych dniach po operacji. Wzmacniają kończynę, zwiększają zakres ruchomości stawów, a jednocześnie przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów. Pacjenci powinni jak najszybciej wstać z łóżka, wykonywać nieskomplikowane ruchy kończyną. Następnie prowadzona jest stopnia pionizacja, nauka prawidłowego chodzenia. W przypadku endoprotezy biodra pacjenci chodzą początkowo o kulach, po schodach, z czasem nabywają umiejętności prawidłowego utrzymywania równowagi, zwiększają zakres ruchów kończyny.