Precyzyjne imadło do pracy z drewnem

Wielu początkujących rzemieślników rekonstrukcyjnych kręci nosem na myśl o używaniu współczesnych narzędzi, choć po kilku latach niemal wszyscy dochodzą do wniosku iż nie ma co się męczyć, i lepiej wykonać zamówienie szybko i bezproblemowo niż próbować najbardziej tradycyjnych i trudnych metod. Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi okazało się imadło, dzięki któremu można spokojnie obrabiać ręcznie drewno, oraz tworzyć wszelkie przedmioty pewnie i bezproblemowo.

Profesjonalne imadło do zakładu stolarskiego

imadło stolarskieMimo iż nasze wyroby nie bywają szczególnie skomplikowane, w niektórych przypadkach można niemało napocić się nad wykonaniem, zwłaszcza jeśli łączone są dwa czy więcej rodzaje drewna. Dobre imadło bywa niezmiernie przydatne, gdyż nieraz nie ma możliwości tworzenia wyrobu bez uprzedniego mocnego ulokowania bryły w jednym miejscu. Normalne imadła nie są jednak za dobre, zwłaszcza do obróbki drewna, gdyż ręczne ustawienie imadła bywa trudne, i bardzo łatwo włożyć zbyt dużo siły w mocowanie, a tym samym uszkodzić czy zniekształcić drewno. Do warsztatu potrzebne było więc profesjonalne imadło stolarskie, z możliwością regulacji nacisku, ale również gumowymi nakładkami na powierzchnię roboczą, które osłaniały drewno przed uszkodzeniem, spowodowanym naciskiem stalowej powierzchni. Guma zapobiegała ślizganiu się drewna, i nie powodowała tak szybkiej deformacji drewna jak stal. Mechanizm imadła, mimo iż całkowicie mechaniczny, miał regulowany próg oporu, powyżej którego imadło zatrzymywało się całkowicie. Jest to ogromnie przydatna funkcja podczas pracy z najbardziej delikatnymi gatunkami drewna, które z łatwością łamią się i pękają przy mocniejszym nacisku. Mimo delikatności nacisku, imadło nadal przeznaczone jest do utrzymywania materiału obróbkowego podczas pracy, dlatego należy do bardzo stabilnych, i niemal nie zdarza się by obrabiana bryła wypadała z kleszczy w trakcie pracy. Oprócz niewątpliwie przydatnych cech obróbkowych, imadło jest również bardzo bezpieczne dla samego pracownika.

Mocowanie do stołu jest wykonywane za pomocą dość standardowego zacisku, aczkolwiek w tym wypadku o wiele mocniejszego niż w standardowych, lekkich imadłach, a samo imadło ma możliwość montażu na stole roboczym z szynami na narzędzia, a także stałego zamocowania do powierzchni za pomocą śrub montażowych. W zakładach takich jak nasz, możliwość ulokowania narzędzia na stałe jest bardzo dużym plusem, gdyż nie mamy zbyt zaawansowanego sprzętu, więc stare metody montażu są mile widziane.