Poprawne używanie nawozu wapiennego

Jeżeli zastanawiamy się czy potrzebujemy używać nawozów wapniowych na naszej ziemi to możemy się upewnić korzystając z odpowiednich testów, które możemy zakupić w sklepie ogrodniczym. Często są również do tego urządzenia elektroniczne. Dzięki takim pomiarom możemy mieć świadomość jakie minerały znajdują się w naszej glebie i czy nie jest zbyt kwaśna. Jeśli jest powinniśmy zneutralizować pH naszej gleby nawozem wapniowym.

Odpowiednie korzystanie z nawozów wapniowych

nawozy wapienneNiektórzy ogrodnicy mogą mieć problem z przyrostem roślin oraz ich plonami. Zwykle powodem jest kwaśna gleba, której pH należy zmienić. Najlepszy odczyn to ten obojętny lub lekko alkaliczny. Aby uczynić to musimy skorzystać z nawozów. Odpowiednie do tego są nawozy wapienne, jednak zanim go użyjemy sprawdźmy jaki mamy odczyn gleby, aby dostosować dawkę do naszej ziemi. Najczęściej sprawdza się to używając chemicznych lub elektronicznych mierników. Gdy pH naszej gleby jest odpowiednie to rośliny lepiej i szybciej rosną, a plony są bardziej obfite. Wapń jest jednym z ważniejszych składników pokarmowych. W zależności od tego w jakim miejscu chcemy nawieźć naszą glebę dobierzemy odpowiedni nawóz. Wapno palone rewelacyjnie spisze się na gleby ciężki, najczęściej przy dużych uprawach. Nie używa się ich na gleby lekkie i piaszczyste. Mocno też pylą, z tego względu powinniśmy dozować je w dni bezwietrzne. Jeśli chcemy wesprzeć glebę naszego przydomowego ogródka to idealną opcją będzie nawóz wapniowy węglanowy. Działa on o wiele wolniej i trzeba go dawać regularnie, jednak kiedy uzupełnimy braki wapnia w naszej ziemi to przez lata będzie się utrzymywał stały poziom tego składnika. Dodatkowo można je stosować na gleby lekkie oraz ciężkie. Pamiętajmy również, aby nawozić po skończeniu okresu wegetacyjnego, czyli późnym latem i jesienią.

Gdy nasze plony nie rosną zbyt obficie musimy sprawdzić jak wyglądają odczyny naszej gleby. W obecnych czasach są do tego specjalne testy, dzięki którym zrobimy to w bardzo szybki sposób. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na szeroki wybór nawozów jaki jest na rynku. Bardzo często okazuje się, iż poziom wapna w glebie jest za niski, przez co jest ona kwaśna. Trzeba natychmiastowo zmienić jest odczyn z pomocą nawozu wapniowego w odpowiedniej dawce.