Pdocinanie roślin w ogrodzie

Moją pasją jest zajmowanie się przydomowym ogrodem. Pielęgnacja kwiatów i drzew daje mi ogromną satysfakcję. Ostatnio zaczęłam hodować warzywa w szklarni. Jest to świetny pomysł na hobby. Trzeba jednak pamiętać o regularnym podlewaniu oraz podcinaniu krzewów. Należy zasięgnąć wiedzy, które rośliny tego wymagają, a które nie.

Nie wszystkie rośliny należy podcinać

sprawdzone cięcie drzew i krzewówJak powszechnie wiadomo podcinanie drzew i krzewów powinno odbywać się od końca lutego, aż do końca sierpnia. Należy pamiętać, żeby podcinać kiedy nie będzie mrozów. Sprawdzone cięcie drzew i krzewów odbywa się zawsze przy ładnej pogodzie, kiedy temperatura jest powyżej 0°C . Złe cięcie lub zrobione w nieodpowiednim czasie może bardzo uszkodzić rośliny. Należy zatem dobrze się przygotować do tego zabiegu i najlepiej poszukać porad ekspertów w tej dziedzinie. Powody, aby podejmować się cięcia są dwa. Pierwszy to powód pielęgnacyjny, a drugi praktyczny. Zabieg cięcia ingeruje w rozwój roślin, zatem trzeba wykonać go prawidłowo, aby nie uszkodzić rośliny. W Internecie można znaleźć szczegółowy kalendarz cięcia danych gatunków roślin. Terminy są niezwykle istotne, ponieważ cięcie w nieodpowiednim terminie również może wyrządzić straty. Cięcia drzew wykonuje się, kiedy korona jest zbyt bujna i zabiera za dużo światła. Należy pamiętać, żeby nie podciąć zbyt dużej ilości gałęzi naraz. Nie zalecane jest cięcie starych i grubych gałęzi. Cięć dokonuje się również, kiedy zaobserwuje się martwe gałęzie. Dzięki odmładzaniu roślin przez usuwanie starych lub martwych gałęzi, można pobudzić ją do wzrostu. Należy pamiętać, że zabiegów cięcia dokonuje się jedynie podczas słonecznej i suchej pogody. W kwietniu nie podcina się roślin, które zakwitają wiosną. Żywopłoty podcina się przed wiosną oraz w lipcu. Dzięki cięciu można uformować kształt żywopłotu. Jeśli celem jest przycięcie chorych pędów należy uważać, aby nie przenieść patogenów na kolejne rośliny. W tym celu polecane jest użycie specjalnego preparatu, który będzie zabezpieczał rośliny.

Przed zabiegiem cięcia należy poznać konkretne terminy cięcia posiadanych w ogrodzie roślin, aby nie uszkodzić ich. Ponadto należy opanować odpowiednia technikę i miejsca, w których przycina się dane gatunki roślin. Dzięki odpowiedniemu cięciu można zyskać więcej światła lub też odmłodzić roślinę. Do zabiegu należy podejść z rozwagą.