Panele podłogowe można łatwo położyć samodzielnie

Dla amatorów domowego majsterkowania nie ma nic prostszego niż położenie na podłodze paneli. A jeśli ktoś tego jeszcze samodzielnie nie robił to jest to bardzo proste. Trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć. Na początek trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia. Niezbędne do wykonania takich prac będą wyrzynarka i gumowy młotek. Wyrzynarka – jak się można łatwo domyślić – będzie służyć do przycinania paneli na odpowiednią długość. A o gumowym młotku przeczytacie poniżej.

Prosty montaż paneli podłogowych

panele podłogoweWszelkie prace trzeba zacząć od przygotowania podłoża. Jeśli w pomieszczeniu jest stara podłoga to musimy ją rozebrać aż do betonu – jeśli oczywiście pod spodem jest wylewka. Zazwyczaj tak jest, bo jedynie pod drewnianą podłogą nie ma wylewki, ale tej nie ma sensu rozbierać przed położeniem paneli. Kiedy już przygotujemy podłoże to musimy zaopatrzyć się w odpowiednie podkłady i folię. Wszystko można kupić w jednym sklepie z materiałami budowlanymi. Najpierw kładziemy folię, która będzie hydroizolacją. Następnie pokrywamy całą powierzchnię podkładami tłumiącymi ruchy paneli. Potem możemy zacząć montować panele podłogowe. Robi się to zawsze od strony ściany naprzeciw drzwi wyjściowych z pomieszczenia i kładzie się je w stronę drzwi wyjściowych. Panele układa się rzędami i w tym miejscu przyda się wyrzynarka, bo nigdy nie będzie tak, żeby na szerokość pomieszczenia wykorzystywać całe kawałki paneli. Zawsze trzeba będzie coś dociąć albo przyciąć. Kiedy już położymy pierwszy rząd to do niego doczepia się kolejny. Dzisiaj do kładzenia paneli nie używa się już kleju. Mają one specjalne zaczepy, które sprawiają, że ich montaż polega na wciśnięciu jednego rzędu w drugi. I tutaj właśnie przyda się gumowy młotek. Będzie on potrzebny do dobicia i dociśnięcia jednego rzędu do drugiego.

Kładzenie paneli przypomina trochę układanie puzzli. Układa się je rząd po rzędzie mocno je dobijając właśnie gumowym młotkiem. Lepiej nie robić tego zwykłym młotkiem, bo można zniszczyć elementy zaczepów. Gdy całe pomieszczenie jest już wykończone panelami to można zająć się mocowaniem listew ozdobnych. Skutecznie zamaskują one wszelkie nierówności na brzegach. Wykonując taką pracę samodzielnie po jej zakończeniu ma się naprawdę mnóstwo satysfakcji.