Niezawodne silniki elektryczne

Sprawność silnika elektrycznego to stosunek mocy mechanicznej oddawanej na wale silnika do mocy elektrycznej pobranej przez silnik. Energia elektryczna, która nie jest zamieniana w energię mechaniczną powoduje straty. Aby straty te zredukować i zwiększyć sprawność silnika optymalizuje się jego konstrukcję i wykorzystane materiały.

Jakie zastosowanie mają silniki elektryczne?

silnik elektrycznyGłównymi elementami silnika są wirnik i magnesy. Stanowią one tzw. stojan. Często zamiast magnesów stałych są tam używa się elektromagnesów. Silniki elektryczne są niezastąpione jako napęd wielu specjalistycznych maszyn przemysłowych, silnik elektryczny znajdziemy wśród: wyciągarek, pomp, wentylatorów i wielu innych urządzeń. Szacuje się, że nawet 2/3 energii elektrycznej zużywanej przez światowy przemysł wykorzystywane jest właśnie do napędzania silników elektrycznych. Na co dzień z silnikami elektrycznymi mamy do czynienia w domowych sprzętach AGD, małe silniki znajdują się nawet w elektrycznych szczoteczkach do zębów. Zasilają też one ruchome schody, windy, mechanizmy otwierające drzwi czy szlabany, są powszechne w nowoczesnej wentylacji mechanicznej. A jak działa samochód elektryczny? Samochód elektryczny działa dokładnie tak samo, jak samochód z silnikiem spalinowym, z tą różnicą, że do napędu wykorzystuje energię elektryczną, czyli prąd. Zamiast silnika spalinowego, umieszczonego niekoniecznie pod maską, jest silnik lub silniki elektryczne, sterownik oraz zestaw akumulatorów. Cały układ jest prostszy, czystszy i bardziej cichy, bo silnik elektryczny nie generuje hałasu. Energia elektryczna zmagazynowana w akumulatorach jest przekazywana do silnika elektrycznego, który napędza koła samochodu bezpośrednio lub przez zespół przekładni mechanicznych., Moment obrotowy silnika elektrycznego dostępny jest od zerowej prędkości obrotowej, w wyniku czego auto jest znacznie bardziej dynamiczne a technicznie nie ma konieczności stosowania sprzęgła. To właśnie dlatego samochody elektryczną podczas przyspieszania tak mocno wciskają w fotel, dają niewyobrażalne poczucie dynamiki i przyjemności z jazdy.

W silniku elektrycznym nie dochodzi do procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza, nie ma tłoków i cylindrów, wreszcie nie ma konieczności stosowania turbosprężarek. Nie ma więc konieczności smarowania elementów ruchomych olejem i chłodzenia silnika. Przekłada się to bezpośrednio na trwałość samochodu elektrycznego, czystość pracy oraz koszty utrzymania.