Naturalne sposoby przeciw kolkom u dzieci

Rodzice niemowląt spotykają się każdego dnia z wyzwaniami w opiece nad swoim dzieckiem.  Niemowlęta często borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego, co jest całkowicie normalne i powszechne. Najważniejsze jest w takich sytuacjach kilka kwestii, o których młodzi rodzice nie mogą zapomnieć. W sytuacjach powtarzających się problemów z kolkami, zaparciami czy ulewaniem, ważne jest, by wykonywać znane metody, które pomogą maluszkowi.

Sprawdzone metody na niemowlęce kolki

co zawsze pomaga na kolki u niemowlakaProblemy z żywieniem niemowlaka to całe spektrum. Na początku dziecko może nie radzić sobie zbyt dobrze z karmieniem z piersi czy z trawieniem pokarmu. Często pojawiają się wtedy problemy, które nie dają spokoju i dziecku, i rodzicom. Jednak sposoby, naturalne bądź te mniej, stare jak świat są przekazywane z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań. Na przykład tym, co zawsze pomaga na kolki u niemowlaka, to zmiana butelki. To rozwiązanie sprawdzi się u dzieci starszych, które swój etap jedzenia z piersi mają za sobą lub od początku były karmione w ten sposób. Są na rynku specjalne butelki antykolkowe, dzięki którym dziecko nie połyka zbędnego powietrza. W rezultacie w żołądku nie gromadzą się bąbelki, które muszą znaleźć gdzieś swoje ujście. Takie butelki zapobiegają też ulewaniu się pokarmu, co często zdarza się u dzieci, które cierpią na refluks żołądka. Dla maluszków, które nie korzystają jeszcze z butelek przy karmieniu, jak i dla każdego dziecka z tym problemem, sprawdzonym sposobem na kolki jest oczywiście masaż brzuszka. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, by masaż był skuteczny i bezbolesny dla dziecka. Nie masujemy brzuszka w trakcie napadu kolki, ponieważ to może powodować jeszcze większy dyskomfort. Nie wykonujemy masażu również zaraz po karmieniu (nie chcemy przecież, by niemowlak ulał pokarm). Najlepiej zabrać się do tego w porze relaksu, czyli wieczorem, na przykład po kąpieli i co najmniej godzinę po karmieniu.

Kolki są naturalnym zjawiskiem, takim jak czkawka u dorosłych czy odbijanie się po zjedzeniu posiłku, podczas którego połykamy dużą ilość powietrza. Wystarczy obserwować niemowlaka, jak często występują u niego kolki oraz zapobiegać im, stosując masaże.