Na czym polega flexografia?

Spośród wielu technik druku, flexografia należy do rodzaju wypukłych. Charakteryzuje ją zastosowanie specjalistycznych materiałów o elastycznej strukturze. Dzięki temu mogą być używane na nierównych powierzchniach, takich jak między innymi tkaniny. Ze względu na skład farby stosowane w tym typie druku doskonale przylegają i bardzo szybko schną. Nakładane są przy pomocy drukarek specjalnie skonstruowanych do tego celu.

Zastosowanie drukarek we flexografii

drukarki flexograficzneFlexografia stanowi technikę druku najczęściej wykorzystywaną do ozdabiania ubrań. Wiele koszulek posiada nadruki wykonane właśnie w ten sposób. Mają one lekko wypukłą formę i nakładane są za pomocą specjalnych urządzeń, jakimi są drukarki flexograficzne. Ich konstrukcja zakłada użycie specjalnych mechanizmów pozwalających na korzystanie z farb o wysokiej gęstości i skomplikowanym składzie. Działa dzięki oprogramowaniu, które pozwala na wydruki bardzo skomplikowanych i szczegółowych wzorów tak zwane flekso bardzo chętnie wykorzystywane jest przez znane marki odzieżowe. Paleta kolorów jest również niemal nieograniczona, flexografia doskonale sprawdza się więc nawet w skomplikowanych projektach. Bardzo często urządzenia do tego rodzaju druku łączone są z elementami wykorzystującymi inne techniki, takie jak na przykład offset i sitodruk. Pozwala to na mieszanie tekstur i stylów, co wpływa na ostateczny wygląd wzoru, a także jego grubość.

Flexodruk jest jedną z popularnych metod nanoszenia wzorów na tkaniny w przemyśle odzieżowym. W tym celu wykorzystuje się specjalne drukarki, które korzystają z farb o gęstej konsystencji, które po zaschnięciu charakteryzują się wysoką elastycznością i wytrzymałością. Dlatego też bardzo chętnie z takiego sposobu ozdabiania ubrań korzystają znane marki odzieżowe. Maszyny flexograficzne mogą także wykorzystywać elementy do innych typów druku.