Materace do zadań specjalnych

Łóżko to nie tylko mebel zajmujący większą część naszej sypialni. Łóżko to przede wszystkim miejsce dobrego, codziennego wypoczynku, w którym spędzamy dość istotną część naszego życia. Dlatego warto zadbać, aby było wygodne i oferowało nam najwyższy komfort użytkowania. Za owy komfort odpowiada natomiast materac.

Jak wybrać wygodny materac?

Materac kokosowyProducenci oferują obecnie ogromny wybór materaców, różniących się od siebie przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane, a przez to specyficznymi właściwościami. Za najbardziej znane i rozpowszechnione materace uważa się materace piankowe. Jest to grupa materaców najchętniej kupowanych ze względu na bardzo szeroki wybór, oraz dużą rozpiętość cenową. Wśród nich znajdziemy zarówno klasyczne, proste materace wykonane z pianki poliuretanowej, o zróżnicowanej twardości, jak i bardziej zaawansowane technicznie materace z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. O twardości materaca piankowego decyduje rodzaj i gramatura użytego materiału. Pamiętajmy zatem, aby twardość materaca dobrać indywidualnie do wagi swojego ciała. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia wygody użytkowania, ale również pod względem medycznym. Nieco droższe materace piankowe, wykonane z pianki wysokoelastycznej oferują znacznie większy komfort, poprzez lepsze dopasowanie do użytkownika. Pianka termoelastyczna natomiast reaguje na temperaturę ciała śpiącego. Prócz piankowych, do dyspozycji mamy także materace kieszeniowe. Są to swojego rodzaju unowocześnione materace sprężynowe, przy czym każda pojedyncza sprężyna mieści się w osobnej kieszonce. Dzięki temu materac jest wygodny i trwały. Kolejny model to materac kokosowy, bardzo chętnie stosowany w łóżeczkach dziecięcych. Materac kokosowy nie pochłania wilgoci, co przeciwdziała namnażaniu się drobnoustrojów. Dzięki temu jest łatwy w utrzymaniu czystości, co sprawia, że to idealny wybór już od pierwszych dni dziecka. Nieco droższy będzie materac lateksowy, który jednak zaskakuje swoją niebywałą wygodą. Poza tym jest idealnym wyborem dla zmagających się z alergią.

Prócz kilku podstawowych rodzajów materaców, w ofercie producentów znajdziemy także hybrydy,ł ączące ze sobą kilka różnych rozwiązań. I tak na przykład materac kieszeniowy może posiadać wierzchnią warstwę z pianki, dla zwiększenia komfortu. Podobnie będzie z materacem kokosowym. Niezależnie od wybranego modelu, warto przed zakupem przetestować materac, aby uniknąć rozczarowania już pierwszej nocy.