Ładny obrus na stół

Każda gospodyni domowa wie, że są pewne plamy, które bardzo ciężko usunąć. Najgorzej zawsze się ze śnieżnobiałymi materiałami, które chłoną barwniki jak gąbka wodę. Kiedyś, aby uniknąć ciężki zabrudzeń na ulubionych obrusach, zakładało się na nie ceratę, która była doskonałą barierą dla plam. Na szczęście obecnie mamy znacznie lepsze rozwiązania, które nie wymają nakładania na stół dodatkowej warstwy.

Jak wygląda plamoodporny obrus?

obrusy plamoodporneNakrycie stołu jest niezbędnym elementem w tracie świąt, uroczystości rodzinnych czy biesiadowania ze znajomymi. Pełni ono funkcję ochronną dla blatu, ale także jest wspaniałą dekoracją samą w sobie. Dostępne w sprzedaży obrysy mają przeróżne kształty i rozmiary, aby mogły pasować na każdy model stołu. Mogą być wykonane z bawełny, lnu, wiskozy czy poliestru. Najładniejsze są te, które zostały wykonane ręcznie, czyli posiadają liczne zdobienia haftowane lub wyszywane. Jednak trzeba z nimi szczególnie uważać na zabrudzenia, bo nie można ich traktować mocnym wybielaczem. Obrusy plamoodporne są doskonałym rozwiązaniem na obiady rodzinne czy święta, kiedy do stołu zasiada wiele osób. W takiej sytuacji nie trudno o zabrudzenia z wina, kawy czy przeróżnych potraw. Są one wykonane z poliestru i mają domieszki włókien syntetycznych, dzięki czemu wylany płyn na ich powierzchni tworzy kropelki, które nie wnikają w materiał i można je łatwo usunąć. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość w pielęgnacji, ponieważ nie trzeba go prasować, bo się nie mnie i można prać w pralce w wysokich temperaturach. Dzięki temu, zawsze wygląda jak nowy i nie wymaga szczególnego traktowania. Jeżeli mamy dzieci lub często zapraszamy gości na obiad, to warto zainwestować w taki obrus, bo zaoszczędzi nam sporo nerwów i czasu. Plamoodporny obrus dostępny jest w wielu kolorach i fasonach.

Wszelkie obrusy kupimy w sklepach z tekstyliami do jadalni. Można też go samodzielnie uszyć, gdyż wystarczy mieć odpowiednio duży kawałek materiału i maszynę. Kwestią kluczową jest dobór tkaniny, ponieważ musi ona być trwała i odporna na rozdarcia. Obrusy z materiałów plamoodpornych często są stosowane w restauracjach, hotelach czy salach weselnych, bo są praktyczne i ładnie wyglądają. Ich cena nie jest wysoka, więc warto kupić sobie przynajmniej dwa modele.