Jak wygląda regeneracja turbin?

Turbosprężarki są najpowszechniej stosowanym systemem doładowania silników benzynowych. Są wykonane z obecnie najsolidniejszych materiałów, takich jak stal nierdzewna, aluminium i inne, dzięki czemu pracują bez żadnych problemów przez długi czasem. Czasem zdarza się jednak, że sprężarka, szczególnie w wyniku zanieczyszczenia, przestaje spełniać swoją role.

Czy regeneracja turbin się opłaca?

regeneracja turbiny cenaTurbosprężarki to tak naprawdę cały zaawansowany układa mechaniczny, składający się z wielu mniejszych elementów. Jest on odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, ale czasem zdarza się, szczególnie w przypadku zabrudzeń, że nie działa tak jak powinien. Problem ten dotyczy zwłaszcza najmniejszych elementów tego układu jakim są turbiny. Wiele osób zastanawia się, czy w takim wypadku kupić nowe części tego typu czy może bardziej opłaca się regeneracja turbiny cena której może znacząco różnić się od miejsca wykonania renowacji. W tym miejscu należy zastanowić się, czy w ogóle taka wymiana jest konieczna. Okazuje się, że wymianę turbiny na nową należy przeprowadzić jedynie w przypadku jej pęknięcia, co zdarza się bardzo rzadko. Inne przypadki, w których turbosprężarka nie działa tak jak powinna, wiążą się z zabrudzeniem jej wewnętrznych części, w tym turbin. Można więc zaryzykować tezę, że w większość wypadków wymiana turbiny jest zbędna. Jak przebiega regeneracja tych części? Przede wszystkich, fachowiec zaczyna od demontażu całej turbosprężarki na jak najmniejsze części. Następnie przystępuje on do sprawdzenia stanu technicznego tych elementów i oczyszczania ich z oleju napędowego, który jest najczęstszą przyczyną błędnego działania. Elementy najsolidniej wykonane, w tym turbiny są dodatkowo poddawane działaniu piaskowania, który usuwa również ślady korozji. Po oczyszczeniu turbosprężarka zostaje zamontowana na nowo we właściwym miejscu, a my może cieszyć się sprawnym działaniem samochodu. Aby otrzymać efekt i zapobiec nawracaniu problemów z turbosprężarką, zaleca się wykonywanie cyklicznych kontroli stanu technicznego auta.

Jak widać, nie każde błędne działanie turbosprężarki musi od razu oznaczać konieczność wymiany wszystkich jej elementów. Warto w takim przypadku udać się do zaufanego warsztatu, który przeanalizuje stan techniczny wszystkich jej elementów i podejmie decyzje co do ich renowacji czy wymiany na nowe.