Jak stosować dietę w zespole jelita drażliwego?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi doświadcza ciągłego stresu. Nie są to już jednorazowe sytuacje, w których czują się poddenerwowani, ale ciągłe napięcie, którego często nawet sobie nie uświadamiają. Wynika ono z bardzo szybkiego tempa życia, które prowadzą oraz wysokich oczekiwań wobec nich. Zarówno tych, które sami sobie narzucają, jak i tych, które narzucają im inni. Taki stres może powodować szereg konsekwencji, które mocno odbiją się na naszym zdrowiu.

Prawidłowa dieta w zespole jelita drażliwego

zespół jelita drażliwego dietaJedną z konsekwencji przewlekłego stresu mogą być różnego rodzaju dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak nudności i biegunki. Najczęściej są one konsekwencją zespołu, który nazywa się zespół jelita drażliwego Dieta oraz wypracowanie sposobów radzenia sobie ze stresem będą tutaj kluczowymi elementami leczenia. Ważne jest jednak, aby dieta ta była dobrana indywidualnie do osoby, która ma dany problem. Okazuje się bowiem, że u różnych osób dolegliwości te mogą być nasilane przez różne produkty. Zazwyczaj wspólnym mianownikiem jest unikanie ostrych potraw oraz ograniczenie spożywania nabiału, w szczególności tego, który zawiera dużą ilość laktozy. Może się jednak zdarzyć, że trzeba wykluczyć także inne produkty, które dla większości osób są zupełnie neutralne. Kluczowy jest więc odpowiedni wywiad, który pozwoli zorientować się, jakie produkty mogą być problematyczne. Ważne jest też, aby taka dieta była ułożona przez profesjonalnego dietetyka. Jak każda dieta eliminacyjna musi być ona bowiem dokładnie zbilansowana, aby nie powodowała niedoborów żywieniowych, do jakich mogłaby prowadzić samodzielna eliminacja różnych produktów z diety. Takie działania mogłyby być bardzo szkodliwe w długim terminie i powodować wiele chorób, które mogą się rozwijać na tle niedoborów.

Podsumowując, jeżeli doświadczamy przewlekłego stresu, to mogą się u nas rozwinąć różne konsekwencje zdrowotne takie jak zespół jelita drażliwego. W takiej sytuacji bardzo ważna jest interwencja dietetyczna, która pozwoli nam wyeliminować dokuczliwe objawy. Jednak ważne jest aby nasza dieta została ułożona przez profesjonalnego dietetyka, bo tylko to zapewni nam dobrą zawartość wszystkich składników odżywczych, które są nam niezbędne do zdrowego funkcjonowania.