Jak legalnie przewozić odpady?

Od 2017 roku prowadzę firmę, zajmującą się transportem i utylizacją niebezpiecznych odpadów, na terenie Polski. Rok temu powiększyła mi się rodzina, a ona znów oczekuje kolejnego dziecka. Musiałem zatem pomyśleć o rozszerzeniu swojej działalności, zwłaszcza, że stale rośnie konkurencja na polskim rynku transportowym, w związku z czym jest coraz mniej pracy.

Dokumenty wymagane do wniosku

niemcy - wymagane pozwolenie na transport odpadówDlatego postanowiłem zacząć działać na arenie europejskiej, a dokładniej u sąsiadów zza zachodniej granicy. Siedziba mojej firmy mieści się w Nowej Soli, więc wybór najbliższego z sąsiednich państw jest naturalny. Wahałem się między Niemcami a Czechami. Mój ostateczny wybór padł na niemcy – wymagane pozwolenie na transport odpadów nie było łatwe do zdobycia. Cały proces wiązał się z załatwianiem mnóstwa spraw urzędowych. Wynika to z tego faktu, że firma, która chce prowadzić transport niebezpiecznych towarów na terenie tego kraju, musi złożyć wniosek o pozwolenie do Urzędu Federalnego Sprawiedliwości w Niemczech. Do tego wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak: zgłoszenie prowadzenia działalności gospodarczej, wyciąg z polskiego rejestru handlowego, a w przypadku osób prawnych informacje z centralnego rejestru działalności gospodarczej. Ponad to, należy przedstawić dowód ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w kwestii pojazdów mechanicznych i oddzielnie dowód ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w kwestii środowiska naturalnego. Jeśli transport będzie się odbywać drogami publicznymi, należy dołączyć także wykaz numerów rejestracyjnych samochodów transportowych. Kolejnym ważnym dokumentem, który należy dołączyć do wniosku, jest licencja unijna, zezwalająca na transport w obrębie krajów europejskich, należących do Wspólnoty. Zaskoczyło mnie to, że musiałem dołączyć nawet zaświadczenie o niekaralności, nie starsze niż trzy miesiące. Ciężko było mi samemu załatwić wszystkie formalności, prowadząc firmę oraz pomagając żonie.

Na szczęście znalazłem firmę, która zajmuje się załatwianiem pozwoleń na transport niebezpiecznych odpadów na terenie Unii Europejskiej. Dzięki pomocy specjalistów, mogłem na spokojnie zająć się tym, co jest dla mnie najważniejsze, zamiast biegać po urzędach, tracąc czas i nerwy. Wszystkie wymagane dokumenty otrzymałem w ekspresowym tempie.