W niektórych obiektach niezbędne jest stosowanie określonych środków ochrony, które pozwalają zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to w szczególnie dużych budynków czy garaży, które posiadają sporą kubaturę. W takich miejscach bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest pojawienie się otwartego ognia, który może szybko się rozprzestrzeniać. Właśnie dlatego konstrukcyjnie przewidziane są specjalne środki ochrony.
Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych
W razie zagrożenia umożliwiają one odgrodzenie poszczególnych stref. Pozwala to chronić resztę przestrzeni, w której inaczej mógłby rozprzestrzenić się ogień. Do tego najczęściej używane są bramy przeciwpożarowe rolowane, które stosowane są jako zamknięcia otworów w przegrodach pionowych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Najważniejszym parametrem technicznym określającym skuteczność tego typu rozwiązań jest odporność ogniowa. Jest ona wyrażana w klasie EI. W zależności od zastosowanych środków konstrukcyjnych może ona wynosić od EI15 do nawet EI240. Bramy rolowane najczęściej są zbudowane z: płaszcza, zespołu prowadnic, listew oraz silnika. Sam płaszcz wykonywany jest ze specjalnego materiału niepalnego. Sterowanie bramy odbywa się poprzez napęd elektryczny lub zamek topikowy. Dodatkowo rozwiązanie może być uzupełnione o regulator prędkości zamykania.
W razie konieczności wykonania niestandardowego koloru przegrody jest to również możliwe. Zamawiający może bowiem wybrać praktycznie dowolną barwę z palety RAL. Warto wspomnieć
, że tego typu zabezpieczenia muszą posiadać odpowiednie dokumenty dopuszczeniowe. Ma to na celu zapewnienia jak najwyższej jakości, trwałości oraz niezawodności ich działania. Dzięki temu w warunkach docelowych spełnią one swoją projektowaną funkcję.