Gdzie powinna być zastosowana brama przeciwpożarowa?

W niektórych obiektach niezbędne jest stosowanie określonych środków ochrony, które pozwalają zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to w szczególnie dużych budynków czy garaży, które posiadają sporą kubaturę. W takich miejscach bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest pojawienie się otwartego ognia, który może szybko się rozprzestrzeniać. Właśnie dlatego konstrukcyjnie przewidziane są specjalne środki ochrony.

Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych

bramy przeciwpożarowe rolowaneW razie zagrożenia umożliwiają one odgrodzenie poszczególnych stref. Pozwala to chronić resztę przestrzeni, w której inaczej mógłby rozprzestrzenić się ogień. Do tego najczęściej używane są bramy przeciwpożarowe rolowane, które stosowane są jako zamknięcia otworów w przegrodach pionowych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Najważniejszym parametrem technicznym określającym skuteczność tego typu rozwiązań jest odporność ogniowa. Jest ona wyrażana w klasie EI. W zależności od zastosowanych środków konstrukcyjnych może ona wynosić od EI15 do nawet EI240. Bramy rolowane najczęściej są zbudowane z: płaszcza, zespołu prowadnic, listew oraz silnika. Sam płaszcz wykonywany jest ze specjalnego materiału niepalnego. Sterowanie bramy odbywa się poprzez napęd elektryczny lub zamek topikowy. Dodatkowo rozwiązanie może być uzupełnione o regulator prędkości zamykania.

W razie konieczności wykonania niestandardowego koloru przegrody jest to również możliwe. Zamawiający może bowiem wybrać praktycznie dowolną barwę z palety RAL. Warto wspomnieć

, że tego typu zabezpieczenia muszą posiadać odpowiednie dokumenty dopuszczeniowe. Ma to na celu zapewnienia jak najwyższej jakości, trwałości oraz niezawodności ich działania. Dzięki temu w warunkach docelowych spełnią one swoją projektowaną funkcję.