Domowa instalacja audiowizualna

Instalacje sterowania i ulepszania dźwięku oraz obrazu były stosowane najczęściej w profesjonalnych salach konferencyjnych o dużym prestiżu, gdyż rozbudowane systemy były kosztowne, i wymagały dość dużego nakładu pracy by zamontować je na miejscu. Od kilku lat, jednak, zaczęły pojawiać się również nowoczesne systemy audiowizualne, przeznaczone do użytku domowego. Różniły się od swoich bardziej rozbudowanych odpowiedników nie tylko skalą, ale również funkcjami oraz zastosowaniem.

Najnowocześniejsze domowe systemy audiowizualne

instalacje av w domuPodczas gdy systemy AV używane w salach konferencyjnych miały za zadanie sterować oświetleniem oraz nagłośnieniem, domowe warianty przeznaczone były do celów bardziej rekreacyjnych, choć ich podstawową funkcją była nadal regulacja urządzeń nagłośnienia czy wizualnych. Nowoczesne, sterowane głosem instalacje AV w domu mogły być używane do automatyzacji wyposażenia i oświetlenia, samoczynnie włączając światła po wykryciu ruchu czy komendzie głosowej. W taki sam sposób mogły one włączać czy wyłączać podkład muzyczny czy też monitory lub telewizory w pomieszczeniu. Po wprowadzeniu odpowiednich ustawień, mogły one również sterować oświetleniem zewnętrznym, zwłaszcza w połączeniu z fotokomórkami które również były obsługiwane przez systemy AV, jak również sprzętem rekreacyjnym, telewizorami szerokoekranowymi czy nawet urządzeniami kuchennymi w ograniczonym stopniu. Poziom możliwości automatyzacji wyposażenia domowego stał na tak wysokim poziomie, iż wielu właścicieli prywatnych domów rozbudowywało systemy audiowizualne do jeszcze niedawno niewyobrażalnego poziomu, używając ich nie tylko rekreacyjnie, ale również użytkowo, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności w domu.

Wysoka kompatybilność z różnego rodzaju urządzeniami, nie tylko audiowizualnymi, ułatwiała dostosowanie instalacji do własnych potrzeb oraz preferencji, a ilość zastosowań zależała wyłącznie od stopnia zaawansowania instalacji oraz ilości urządzeń które mogły być obsługiwane. Nowoczesne instalacje audiowizualne nie były jednak łatwe w montażu, i wymagały dość dużego nakładu pracy, jak również wydzielonej jednostki centralnej o odpowiednio wysokich parametrach, choć ich funkcjonalność i wygoda korzystania z nich były niekwestionowane.