Dobre ogłowie to podstawa

Jeździectwo to sztuka, która wymaga opanowania tyleż samo teorii, co praktyki. Jazda konna nigdy nie będzie ani efektywna ani satysfakcjonująca, jeśli nie będziemy wiedzieć, jaki sprzęt jeździecki będzie odpowiedni dla naszego konia lub jak się nim należycie posługiwać.

Właściwy dobór końskiego ogłowia

ogłowie dla koniaNazwa tego oporządzenia mówi sama za siebie. Ogłowie to specjalna uprząż, którą zakładamy na głowę naszego konia. Ma za zadanie ustabilizować mocowania na głowie zwierzęcia, poprawnie utrzymać kiełzno w pysku oraz, tym samym, zapewnić jeźdźcowi pełną kontrolę nad wodzami w trakcie jazdy. Element ten występuje jeszcze pod kilkoma innymi, zamiennie używanymi nazwami, takimi jak na przykład uzda czy tranzla. Istnieje wiele rodzai ogłowi, między innymi ogłowia z nachrapnikiem kombinowanym, z nachrapnikiem szwedzkim, ogłowia westernowe, rajdowe, z wędzidłem lub bez. Wykonywane są z różnych tworzyw, nie tylko ze skóry. Posiadają różne kształty naczółków. Niektóre ich rodzaje występują, także w Polsce, pod oryginalnymi anglojęzycznymi nazwami. Ogłowia dostępne są w kilku różnych rozmiarach, zależnie od wieku i wzrostu zwierzęcia. To, które warianty będą odpowiednie do naszej jazdy, zależy od preferencji naszych i naszego towarzysza podróży. Źle dopasowane ogłowie dla konia (lub którykolwiek inny element) może spowodować uczucie dyskomfortu u zwierzęcia, wzbudzić w nim agresję, strach lub po prostu zniechęcić do jazdy i rywalizacji na torze. Nasza relacje z koniem, cały proces poznawania i wzbudzania zaufania dotyczy również oporządzenia, jakie na niego nakładamy. Zwierzę musi mieć poczucie bezpieczeństwa i ufności, gdy przygotowujemy je do jazdy. Musi też czuć, że znamy się na tym, co robimy. Jeśli podchodzimy do niego sami i zamierzamy go oporządzać, miejmy całkowitą pewność, że znamy się na tej czynności, wiemy co robimy oraz jaki rodzaj i rozmiar sprzętu będzie najodpowiedniejszy. Przy współpracy ze zwierzęciem takich rozmiarów, nie ma miejsca na bezmyślność i zaniedbanie. Zwłaszcza, gdy planujemy szybszą jazdę.

Właściwe dbanie o konia nie kończy się na sprzątaniu jego boksu, rozmawianiu z nim i treningach. Sprzęt, którego używamy podczas jazdy również ma kolosalne znaczenie. Pamiętajmy o tym i wybierajmy produkty uznanych producentów. Na żywej istocie nie powinno się oszczędzać.