Diagnostyka mikroflory jelitowej

O tym, że jelita stanowią nasz drugi mózg słyszał już chyba każdy. Okazuje się bowiem, że w jelitach zachodzi wiele procesów, które są ważne dla naszego organizmu i nie obejmują jedynie trawienia przyjmowanych pokarmów. W jelitach każdego człowieka wagowo mieści się około sześciu kilogramów drobnoustrojów, których rola jest naprawdę ogromna.

Kiedy wykonać badanie naszej mikroflory jelitowej?

badanie bakteriologiczne kałuPrzede wszystkim odpowiadają za trawienie pokarmów, ale również biorą udział w syntezie witamin z grupy B, a także witaminy K. Najnowsze badania potwierdzają również, że mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn nasza flora bakteryjna jest nieprawidłowa i objawia się to problemami ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności, zaparć, wzdęć, biegunek, czy też zaburzeń perystaltyki. W takim przypadku należy wykonać dodatkowe badania, które potwierdzą lub wykluczą ewentualne zaburzenia. Jednym z najbardziej miarodajnych jest badanie bakteriologiczne kału. Takie badanie wykonywane jest przez każde laboratorium. Należy udać się do najbliższego laboratorium, a następnie pobrać odpowiednie probówki z podłożem transportowym, które pozwoli na zabezpieczenie pobranych próbek kału. Jeśli chodzi o samo badanie to wyniki otrzymujemy po około tygodniu. Możemy je znaleźć na stronie internetowej laboratorium lub też odebrać je na miejscu. Wyniki dokładnie przedstawiają ilościowo i jakościowo profil naszej mikroflory jelitowej.

W zależności od tego, czy wstępują jakieś nieprawidłowości, czy też nie zależy dalsze postępowanie. W przypadku zaburzeń najczęściej zalecane są początkowo zmiany w diecie, a także zastosowanie dobrze przebadanych probiotyków i prebiotyków, których zadaniem jest przywrócić prawidłowe stosunki pomiędzy poszczególnymi drobnoustrojami w naszym organizmie.