Dekoracyjne gzymsy na elewacji

W dzisiejszych czasach coraz więcej, głównie młodych osób, decyduje się na wybudowanie własnego domu. Perspektywa zamieszkania w spokojnej, zielonej okolicy i posiadania własnego ogrodu wydaje się bardziej atrakcyjna od nawet najbardziej nowoczesnego mieszkania. Mamy już trochę dosyć miejskiego zgiełku i widać wyraźną tendencję w społeczeństwie do ucieczki do natury. Jak chodzi o wygląd domów, to coraz częściej są one bardzo dekoracyjne. Odchodzi się już powoli od prostych, nowoczesnych brył. 

Gzymsy dekoracją domu

gzymsy elewacyjneBranża budowlana przeżywa w ostatnim czasie ogromny rozkwit, głównie w postaci budowania całych osiedli domów jednorodzinnych. Coraz więcej osób zamiast kupować mieszkanie, bierze od razu kredyt na dom jednorodzinny, gdzieś na obrzeżach miasta. Biura projektowe, a także firmy zajmujące się budową, mają więc pełne ręce roboty. Klienci biur projektowych mają do wyboru mnóstwo gotowych projektów domów, które można modyfikować pod kątem potrzeb klienta. Duże znaczenie ma wygląd zewnętrzny, ale kluczowe jest rozmieszczenie i wielkość pomieszczeń w środku. Jak chodzi o wygląd zewnętrzny, to minęła już moda na proste, minimalistyczne bryły. Coraz chętnie decydujemy się na urokliwe domki, stylizowane na małe dworki. Klienci chętnie korzystają na elewacjach z różnego rodzaju ozdobników. Jednymi z najchętniej stosowanych są gzymsy elewacyjne, które pojawiają się jako eleganckie wykończenia domów pod dachem, a także dookoła okien lub nad drzwiami. Gzymsy stosowane były przy budowie dworków oraz pałaców już kilkaset lat temu. Teraz na nowo wracają one do łask. Mają one różny stopień dekoracyjności. Najczęściej wybierane są te najprostsze gzymsy, które wystarczająco uzupełniają elewacją domu, nadając jej eleganckiego charakteru. Gzymsy zazwyczaj wyróżnione są kolorystycznie. Maluje się je na jaśniejszy odcień, niż elewację domu. 

Budując dom zwracamy uwagę przede wszystkim na to, jak będzie wyglądało jego wnętrze. Należy pamiętać jednak o tym, że wygląd zewnętrzny również ma znaczenie. Bryła domu, a także kolor elewacji są naszą wizytówką. Przez długi czas panowała moda na minimalistyczne domy, oparte na prostych bryłach. Na dzień dzisiejszy wraca się do domów stylizowanych na dworki, gdzie ważną rolę pełnią zdobienia elewacji w postaci gzymsów.