Czym są uzależnienia behawioralne?

Myśląc o uzależnieniach często pierwsze co przychodzi nam na myśl to alkohol, papierosy a także narkotyki. Jednak rzadziej myślimy o uzależnieniach, które nie wywierają na ludziach psychoaktywnego wpływu, czyli o zakupach, hazardzie czy grach komputerowych. A tym charakteryzują się właśnie uzależnienia behawioralne, czyli uzależnienia od pewnych czynności, jak robienie zakupów.

Leczenie uzależnień behawioralnych

uzależnienia behawioralne małopolskaWyżej wspomniane uzależnienia behawioralne, które wiążą się nie tylko z zakupami czy grami hazardowymi, ale coraz częściej również z Internetem, telefonami komórkowymi czy mediami społecznościowymi. Z biegiem czasu liczba tych zaburzeń zwiększa się. Rośnie również liczba osób, których te uzależnienia dotyczą. Mówi się, że wraz z rozwojem technologicznym i ilością dóbr takich osób zacznie przybywać w zatrważającym tempie. Dlatego też rośnie liczba klinik i psychologów, którzy specjalizują się w leczeniu tego typu zachowań. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne Małopolska to region pełen klinik i psychologów zajmujących się właśnie takimi problemami. Do nietypowych uzależnień zaliczyć można: tanoreksję, czyli uzależnienie od opalania się, czy alkoreksję, czyli picie alkoholu zamiast jedzenia. Leczenie uzależnień behawioralnych odbywa się w głównej mierze poprzez psychoterapię wspieraną przez leczenie farmakologiczne i spotkania grup wsparcia. Wszystko to ma uzmysłowić uzależnionemu, że nie jest sam w swojej chorobie a także, aby uświadomić mu negatywne skutki uboczne swojego zachowania, a także konsekwencje w przyszłości.

Jeśli zauważymy, że pewne rzeczy, aby dawały nam taką przyjemność jak dawniej, muszą być dostarczane w dużo większej dawce, może to oznaczać, że mamy problem. Uzależnienia behawioralne mogą być tak samo niebezpieczne jak alkohol, chociaż większość z nich nie zniszczy zdrowia, mogą zniszczyć nasze relacje z innymi.