Czym ostrzyć łańcuch w pile?

Praca z narzędziami takimi jak piły łańcuchowe nie jest domeną wyłącznie drwali i osób zajmujących się zawodowo wycinaniem drzew. Coraz częściej takie urządzenia znajdują się w naszych domach, szczególnie wtedy, gdy posiadamy duży ogród albo działkę, na której rosną drzewa. Od czasu do czasu trzeba przyciąć ich gałęzie, aby nie rozrastały się w niekontrolowany sposób, co mogłoby stanowić zagrożenie dla różnych osób.

Pilnikiem poprawimy jakość łańcucha

pilniki do ostrzenia łańcuchówWarto wiedzieć, w jaki sposób można skutecznie dbać o to, żeby nasza piła łańcuchowa była zachowana w dobrej kondycji. Przede wszystkim trzeba wymieniać elementy, które podlegają eksploatacji. Najważniejszym z nich jest łańcuch, który wyposażony jest w tnące zęby. Nie zawsze jednak musimy od razu go wymieniać. Czasem wystarczy zastosować odpowiedni pilnik, który zwiększy ostrość naszego łańcucha. Możemy zrobić to w sytuacji, gdy nie jest on jeszcze zbyt rozciągnięty, a jedynie tnie już słabo i chcemy poprawić jego efektywność. Czasem dobrze będzie też zaostrzyć nowy łańcuch, jeżeli mamy co do niego wątpliwości. W zależności od tego, z jakiego rodzaju łańcucha korzystamy w naszej pile spalinowej, powinniśmy wybrać odpowiedni pilnik. Różnią się one przede wszystkim grubością ziarna, czyli materiału piłującego, który służy do ostrzenia naszego łańcucha. Warto wybrać odpowiednie pilniki do ostrzenia łańcuchów, dzięki temu nasze piły zawsze będą skuteczne. Pamiętajmy jednak, że mimo ostrzenia w niektórych przypadkach trzeba będzie wymienić łańcuch. Możemy w ten sposób wydłużyć jego żywotność oraz poprawić efektywność, ale przyjdzie taki dzień, w którym wymiana łańcucha będzie konieczna i ostrzenie już nie pomoże. Mimo to warto posiadać pilniki, które pozwolą nam poprawić jakość naszego cięcia za pomocą piły spalinowej, szczególnie, gdy często jej używamy.

Sytuacji

, w których łańcuch w naszej pile może się stępić jest wiele. Może to się stać na przykład

, gdy drzewo które tniemy posiada wiele sęków albo są w nim gwoździe. Wówczas po kontakcie z takim elementem, nasza piła może stracić nieco ze swojej ostrości. Wówczas warto zastosować odpowiedni pilnik, który przywróci jej możliwość sprawnego cięcia drewna, na czym zależy każdemu, kto z takich pił spalinowych korzysta na co dzień.