Czym jest poligrafia?

Z pewnością każdy z nas słyszał w swoim życiu o poligrafii, jednak czy wiemy na pewno czym ona tak właściwie jest? Jakiej dziedziny naszego życia dotyka? Otóż większość osób myśli, że poligrafia to po prostu druk, jednak nie jest to końca prawdziwa definicja. Poligrafia to ni mniej, ni więcej dział gospodarki, do której przynależą wszelkie techniki drukarskie. A więcej o tym w tekście poniżej.

Kilka słów o poligrafii

poligrafia warszawaJak już wiemy, poligrafia to dziedzina zajmująca się szeroko pojętym drukiem, a raczej tworzeniem oprawionych lub nieoprawionych wyrobów. Myśląc o poligrafii, możemy wyróżnić dwa podstawowe procesy, które wchodzą w jej skład. Są to oczywiście prace przygotowujące dany tekst do druku, jak i prace introligatorskie, czyli prace mające na celu estetycznie oprawić wyrób drukarski. Jeśli interesuje nas naprawdę profesjonalna poligrafia Warszawa to miasto, w którym znajdziemy wiele zakładów zajmujących się przygotowywaniem tekstów do druku. Nowoczesna poligrafia nieco różni się od niegdysiejszych procesów przygotowujących do druku. Przede wszystkim dziś wykorzystuje się maszyny, których kiedyś nie znano. Są one wytrzymałe i obecnie bardzo szybkie, nie to, co kiedyś. A same maszyny różnią się od siebie czcionką czy składem, które chce się uzyskać. Jeśli chodzi natomiast o sam druk, wyróżniamy trzy główne rodzaje druku, czyli wklęsły, wypukły, a także płaski.

Jak widzimy, poligrafia to nic innego, jak zespół technik drukarskich, w tym działań introligatorskich, czyli tych związanych z oprawą wyrobu drukarskiego. W celu uzyskania tego typu wyrobów niezbędne są profesjonalne maszyny, które dostosowuje się do danego druku, w zależności od składu, jakiego potrzebujemy lub też w zależności od czcionki drukowanego tekstu.