Czy warto zainwestować w zmiękczacz wody?

Zbyt wysoka zawartość wapnia i magnezu w wodzie powoduje jej nadmierną twardość. Twarda woda, w którą wodociągi zaopatrują nasze gospodarstwa domowe, jest powodem wielu przykrych sytuacji. Chociaż normy dotyczące wody użytkowej i pitnej są spełnione, nie oznacza to, że nie warto poprawić nieco parametrów wody lecącej z kranu.

Zalety dobrego zmiękczacza wody

zmiękczacze wodyTwarda woda jest przyczyną wielu problemów, małych i dużych, niemal w każdym gospodarstwie domowym. Na pierwszy rzut oka widoczne są osady z kamienia na umywalkach, bateriach, w wannie i kabinie prysznicowej. Ale to dopiero początek. Zakamieniony, wymagający częstego czyszczenia, lub nawet wymiany, czajnik, to codzienność w domach z twardą wodą. Odkamieniać trzeba także ekspresy do kawy. Nie zapominajmy o specjalnych środkach do zabezpieczenia przed kamieniem pralki i zmywarki. Bez tego nasze urządzenia czeka w niedalekiej przyszłości awaria, spowodowana zatkaniem się przewodów, poprzez osadzający się tam kamień. Twarda woda to także problem dla skóry i włosów, które są przez nią nadmiernie wysuszane. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób (w szczególności dzieci) cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Twarda woda wymaga od nas używania większej ilości kosmetyków, mocniejszych detergentów do sprzątania oraz dużej ilości środków ochrony sprzętów domowych, narażonych na kamień. To właśnie dlatego zmiękczacze wody cieszą się tak ogromną popularnością. Pomimo poniesionych kosztów (a dobre zmiękczacze wody to wydatek rzędu 3000 zł), jesteśmy w stanie w stosunkowo niedługim czasie zaoszczędzić spore kwoty, a wydane pieniądze zwrócą się już po kilku latach. Wystarczy powiedzieć, że awaria wymiennika ciepła w piecu grzewczym, spowodowana odkładającym się kamieniem kotłowym, to wydatek minimum 1000 zł za nową grzałkę (regeneracja starej nie jest opłacalna i nie daje gwarancji powodzenia).

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, jakie oferuje nam dobre urządzenie do zmiękczania twardej wody, nie ma się nad czym zastanawiać. Pod kątem finansowym jest to doskonała inwestycja, mogąca uchronić nas od kosztownych awarii. Koszty eksploatacji urządzenia są znikome, niemal nieodczuwalne w domowym budżecie, a dzięki temu, że sprzęt działa automatycznie, wygoda użytkowania to tylko dodatkowy atut.